Skip to content

73 W 56th StBayonne, NJ 07002

Built 1922

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block18
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,154
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
44%
Improvement Value:$223,700
56%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937+4.3%
2024$10,485+2.8%
2023$10,201+1.8%
2022$10,017+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922