Skip to content

64 W 57th StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block18
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
53%
Improvement Value:$175,400
47%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,356+4.2%
2024$9,938+2.7%
2023$9,675+1.8%
2022$9,504-19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9873, Page 890Recorded1/21/2025

Property Built

Built

Year Built: 1955