Skip to content

175 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 16, 2007

Property Information

Block192
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
45%
Improvement Value:$279,800
55%
Total Assessment$505,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,120+4.2%
2024$13,549+20.4%
2023$11,255+1.8%
2022$11,057+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 8416, Page 197Recorded1/9/2008

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 8342, Page 69NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/3/2007

Property Built

Built

Year Built: 1925