Skip to content

181-183 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 23, 2016

Property Information

Block192
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-CB-D-1U-HGB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,800
65%
Improvement Value:$130,700
35%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+4.2%
2024$10,021+2.7%
2023$9,756+1.8%
2022$9,584-20.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9122, Page 297Recorded6/1/2016

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5392, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1950