Skip to content

177-179 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1925

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block192
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
43%
Improvement Value:$309,000
57%
Total Assessment$543,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,182+4.2%
2024$14,569+2.7%
2023$14,183+1.8%
2022$13,933-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 7079, Page 63Recorded7/2/2003

Property Built

Built

Year Built: 1925