Skip to content

520 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1987

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block201
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SFD 4UHGB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
26%
Improvement Value:$513,100
74%
Total Assessment$691,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,337+4.2%
2024$18,556+2.7%
2023$18,065+1.8%
2022$17,746-2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft3,360DeedBook 9741, Page 357Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5044, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1987