Skip to content

522 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block201
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
37%
Improvement Value:$283,200
63%
Total Assessment$449,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+4.2%
2024$12,063+5.0%
2023$11,494+1.8%
2022$11,287-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 9714, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1970