Skip to content

530 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block201
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
38%
Improvement Value:$244,800
62%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,095+4.2%
2024$10,646+2.7%
2023$10,364+1.8%
2022$10,182-21.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920