Skip to content

122 W 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block208
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
40%
Improvement Value:$230,300
60%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,773+4.2%
2024$10,338+2.7%
2023$10,064+1.8%
2022$9,887+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 9548, Page 582Recorded4/10/2021

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,551DeedBook 8728, Page 460NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/29/2010

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8728, Page 460

Property Built

Built

Year Built: 1920