Skip to content

13 E 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block211
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-3U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,515
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
60%
Improvement Value:$164,600
40%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,297+4.0%
2024$11,829+2.6%
2023$11,534+1.8%
2022$11,335-26.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 8861, Page 785

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 7387, Page 229Recorded10/28/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900