Skip to content

28 E 22nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block212
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,800
67%
Improvement Value:$100,200
33%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+4.2%
2024$8,129-1.6%
2023$8,262+1.8%
2022$8,116+10.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 9131, Page 628Recorded7/18/2016

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 8784, Page 357NU CodeFamily (1)Recorded3/25/2011

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 7194, Page 123Recorded1/14/2004

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 7019, Page 38Recorded2/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920