Skip to content

120 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block214
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
49%
Improvement Value:$160,100
51%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,810+4.2%
2024$8,454+2.7%
2023$8,230+1.8%
2022$8,085-17.8%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 9815, Page 445Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5244, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1920