Skip to content

119 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Sep 8, 2025

Property Information

Block218
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,100
43%
Improvement Value:$206,700
57%
Total Assessment$364,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,200+4.2%
2024$9,788+2.7%
2023$9,529+1.8%
2022$9,361+20.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft1,972DeedBook 9935, Page 425Recorded10/8/2025

Property Sale

Sale
$467,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 9575, Page 211Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9308, Page 187NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/22/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5832, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1920