Skip to content

14 W 21st StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block216
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1S-F-D-1U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
37%
Improvement Value:$262,600
63%
Total Assessment$419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,726+4.2%
2024$11,253+2.7%
2023$10,955+1.6%
2022$10,780+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920