Skip to content

85 Cottage StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2013

Property Information

Block323
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
42%
Improvement Value:$234,700
58%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+4.2%
2024$10,858+2.7%
2023$10,571+1.8%
2022$10,385+43.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 8889, Page 311Recorded1/14/2013

Property Built

Built

Year Built: 1920