Skip to content

160 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2025

Property Information

Block217
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
37%
Improvement Value:$323,000
63%
Total Assessment$515,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+4.2%
2024$13,831+2.7%
2023$13,465+1.8%
2022$13,228+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920