Skip to content

128 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block218
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,864
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
33%
Improvement Value:$300,900
67%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,532+4.2%
2024$12,025+2.7%
2023$11,707+1.8%
2022$11,501-5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,864DeedBook 8888, Page 273Recorded1/8/2013

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,864DeedBook 7770, Page 133Recorded1/4/2006

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft2,864DeedBook 7253, Page 97NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920