Skip to content

69 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 2020

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block219
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
23%
Improvement Value:$508,300
77%
Total Assessment$663,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,546+2.3%
2024$18,124+2.7%
2023$17,644+1.8%
2022$17,333+111.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9383, Page 434NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded2/28/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 7003, Page 139Recorded1/6/2003

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5897, Page 288