Skip to content

36 W 20th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 25, 1997

Property Information

Block220
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
50%
Improvement Value:$168,300
50%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,319+4.2%
2024$8,942+2.7%
2023$8,706+1.8%
2022$8,552+36.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920