Skip to content

430-432 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 13, 2007

Property Information

Block221
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-B-O-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,500
34%
Improvement Value:$752,500
66%
Total Assessment$1,140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,812+4.0%
2024$32,524+2.6%
2023$31,715+1.8%
2022$31,168-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 8205, Page 22Recorded5/8/2007

Property Built

Built

Year Built: 1910