Skip to content

64 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block224
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-3U-H-BG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
28%
Improvement Value:$406,700
72%
Total Assessment$561,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,705+4.2%
2024$15,070+2.7%
2023$14,672-19.7%
2022$18,262+40.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 9154, Page 88Recorded10/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920