Skip to content

38 W 19th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block225
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,700
46%
Improvement Value:$193,600
54%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,934+4.2%
2024$9,533+2.7%
2023$9,280+1.8%
2022$9,117+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920