Skip to content

66 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block245
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,236
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
44%
Improvement Value:$234,500
56%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,715+4.2%
2024$11,242+2.7%
2023$10,944+1.8%
2022$10,752-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 9570, Page 51Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,270DeedBook 8843, Page 282Recorded4/12/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920