Skip to content

100 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Apr 10, 2020

Property Information

Block245
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
46%
Improvement Value:$216,700
54%
Total Assessment$401,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,218+4.2%
2024$10,764+2.7%
2023$10,479+1.8%
2022$10,295-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9504, Page 560NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/31/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920