Skip to content

459 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1942
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2023

Property Information

Block229
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,897
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,200
50%
Improvement Value:$159,100
50%
Total Assessment$321,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$8,392+1.8%
2022$8,245-3.5%
2021$8,544+2.0%
2020$8,373+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,220DeedBook 8918, Page 511Recorded7/3/2013

Property Built

Built

Year Built: 1942