Skip to content

443 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1942

Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block229
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5S-B-D-1U-HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,427
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,900
55%
Improvement Value:$122,200
45%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,664+4.2%
2024$7,354+2.7%
2023$7,159+1.8%
2022$7,033-15.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 9573, Page 720

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,427DeedBook 9573, Page 720Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft827DeedBook 8857, Page 555Recorded7/2/2012

Property Built

Built

Year Built: 1942