Skip to content

30 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Jun 14, 2018

Property Information

Block246
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,100
35%
Improvement Value:$370,400
65%
Total Assessment$566,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,839+4.2%
2024$15,199+2.7%
2023$14,797+1.8%
2022$14,536-4.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$602,000

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 9325, Page 935Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 9249, Page 788Recorded10/27/2017

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 8534, Page 257Recorded6/12/2008

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 6020, Page 241NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920