Skip to content

165 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block269
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,400
45%
Improvement Value:$321,600
55%
Total Assessment$581,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,245+4.2%
2024$15,588-1.5%
2023$15,829+1.8%
2022$15,546+16.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft3,168DeedBook 9610, Page 334Recorded10/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920