Skip to content

96 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block230
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,041
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
40%
Improvement Value:$220,900
60%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+4.2%
2024$9,879+2.7%
2023$9,617+1.8%
2022$9,448-9.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$629,000
Sq Ft2,041DeedBook 9950, Page 71Recorded12/12/2025

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,041DeedBook 9777, Page 464Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 8098, Page 336NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/17/2007

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5960, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1920