Skip to content

100 W 12th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block266
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
43%
Improvement Value:$196,300
57%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,607+4.2%
2024$9,219+3.5%
2023$8,904+1.8%
2022$8,747-11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 9678, Page 614Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 7036, Page 225NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/5/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920