Skip to content

11 Andrew StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block231
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,600
37%
Improvement Value:$262,900
63%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,645+4.2%
2024$11,175+2.7%
2023$10,879+1.8%
2022$10,687+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 9143, Page 387Recorded9/6/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920