Skip to content

397 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block231
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-4U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,125
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
40%
Improvement Value:$374,800
60%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,532+4.0%
2024$17,826+2.6%
2023$17,382+1.8%
2022$17,082-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5939, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1900