Skip to content

14 E 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2006

Property Information

Block232
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
49%
Improvement Value:$135,900
51%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,451+4.2%
2024$7,150+2.7%
2023$6,961+1.8%
2022$6,838-11.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4935, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1920