Skip to content

9 1/2 E 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block232
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
39%
Improvement Value:$186,200
61%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+4.2%
2024$8,135+2.7%
2023$7,920+1.8%
2022$7,780+17.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 9716, Page 74Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,176DeedBook 7795, Page 108Recorded1/26/2006

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4946, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1920