Skip to content

11-13 Cooper StBayonne, NJ 07002

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 1999

Property Information

Block233
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
51%
Improvement Value:$192,900
49%
Total Assessment$395,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+4.2%
2024$10,609+2.7%
2023$10,328+1.8%
2022$10,146-9.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955