Skip to content

27 Humphreys AveBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2023

Property Information

Block364
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-D2UHOGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
47%
Improvement Value:$201,100
53%
Total Assessment$377,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,544+4.2%
2024$10,118+2.7%
2023$9,850+1.8%
2022$9,676-16.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960