Skip to content

19-21 Cooper StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Feb 27, 2021

Property Information

Block233
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
42%
Improvement Value:$282,700
58%
Total Assessment$485,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,566+4.2%
2024$13,018+14.3%
2023$11,386+1.8%
2022$11,185-8.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,680DeedBook 9565, Page 576NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/25/2021

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 7255, Page 127Recorded3/25/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920