Skip to content

69 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block237
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,695
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
35%
Improvement Value:$287,700
65%
Total Assessment$442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,378+4.2%
2024$11,878+5.7%
2023$11,242+1.8%
2022$11,044+15.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,695DeedBook 9520, Page 694Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 7678, Page 201Recorded9/27/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920