Skip to content

42 E 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block234
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
29%
Improvement Value:$383,800
71%
Total Assessment$540,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,115+4.2%
2024$14,504+2.7%
2023$14,120+1.8%
2022$13,872+31.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,750DeedBook 9869, Page 779Recorded12/26/2024

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 8886, Page 687Recorded12/28/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920