Skip to content

17-19 Chase CtBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$769,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block247
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
31%
Improvement Value:$411,800
69%
Total Assessment$596,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,687+4.2%
2024$16,012+2.7%
2023$15,588+1.8%
2022$15,314+20.7%
Property History

Property Sale

Sale
$769,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 9661, Page 501Recorded4/27/2022

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 8980, Page 246Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 8890, Page 670Recorded1/22/2013

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 8648, Page 144Recorded2/2/2009

Property Built

Built

Year Built: 1920