Skip to content

14 Cooper StBayonne, NJ 07002

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block234
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-A-5U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,231
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
32%
Improvement Value:$538,000
68%
Total Assessment$788,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,032+4.2%
2024$21,142+48.5%
2023$14,238+1.8%
2022$13,987+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft3,231DeedBook 9603, Page 775Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft3,231DeedBook 9474, Page 261Recorded2/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920