Skip to content

65 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block237
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
44%
Improvement Value:$196,200
56%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,820+4.2%
2024$9,423+2.7%
2023$9,173+1.8%
2022$9,012-6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 9339, Page 555Recorded9/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920