Skip to content

391 Avenue CBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block238
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-5U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
24%
Improvement Value:$550,000
76%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,878+4.2%
2024$20,034+2.7%
2023$19,504+1.8%
2022$19,160+35.4%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

DeedBook 9400, Page 974Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9101, Page 962Recorded2/24/2016

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 8030, Page 274Recorded10/21/2006

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7028, Page 96

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 5884, Page 132Recorded3/18/2003