Skip to content

93 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block238
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HGB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
39%
Improvement Value:$247,400
61%
Total Assessment$405,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,338+4.2%
2024$10,880+2.7%
2023$10,592+1.8%
2022$10,405-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920