Skip to content

85 W 16th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2012

Property Information

Block238
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
44%
Improvement Value:$203,500
56%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+4.2%
2024$9,702+2.7%
2023$9,445+1.8%
2022$9,279-8.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920