Skip to content

100 W 17th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block238
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,062
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,300
29%
Improvement Value:$360,500
71%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,198+4.2%
2024$13,624+2.7%
2023$13,264+1.8%
2022$13,030+13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft3,062DeedBook 9617, Page 671Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$291,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 7165, Page 290Recorded11/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920