Skip to content

417 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block244
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,301
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,100
40%
Improvement Value:$136,500
60%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,936+4.3%
2024$9,524+2.8%
2023$9,266+1.8%
2022$9,098-22.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920