Skip to content

416 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block245
Lot57
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,319
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
35%
Improvement Value:$253,700
65%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+4.2%
2024$10,520+2.7%
2023$10,242+1.8%
2022$10,061-3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920