Skip to content

386 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Aug 3, 1998

Property Information

Block244
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
41%
Improvement Value:$250,500
59%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,883+4.2%
2024$11,403+2.7%
2023$11,101+1.8%
2022$10,906-18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5324, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1920