Skip to content

141 Newman AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 20, 1998

Property Information

Block315
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
47%
Improvement Value:$214,000
53%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+4.2%
2024$10,759+2.7%
2023$10,474+1.8%
2022$10,290+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5372, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1920